آداپتور

آشنایی با آداپتور و تفاوت آداپتورهای سوئیچینگ و ترانسی

آشنایی با آداپتور و تفاوت آداپتورهای سوئیچینگ و ترانسی
آداپتور چیست؟

آداپتور Adapter AC-DC یک منبع تغذیه است که می تواند ولتاژ بالا را جهت استفاده دستگاه ‌های حساس الکترونیکی کم کند. جریان و ولتاژ گونه ‌های مختلفی دارند از جمله متناوب AC، مستقیم DC، چرخشی و…. آداپتورها معمولا جریان و ولتاژ برق متناوب AC و چرخه ای را به ولتاژ خطی پایدار مستقیم DC تبدیل می ‌کنند. برای مثال می‌ توان به برق شهری 220 ولت که از نوع متناوب AC است اشاره کرد که آداپتور این برق را به برق مستقیم DC تبدیل می کند درست مثل خروجی انواع باتری . DC

محصول جدید: خرید آداپتور 12 ولت 2 آمپر

کاربرد آداپتورها

این منابع تغذیه جریان متناوب یا همان AC و چرخشی برق که دارای ولتاژ بالا هستند را به جریان خطی پایدار و مستقیم یا همان DC با ولتاژ پایین تبدیل می کنند. باید گستره‌ی کاربرد این ابزار الکترونیکی را به هر دستگاه الکترونیکی که در داخل خود فاقد منبع تغذیه مستقل است تعمیم داد. یعنی وسایل الکترونیکی که در درون خود منبع تغذیه ندارند و نمی توانند به صورت مستقل برق ورودی 220 ولت متناوب که ولتاژ بالایی دارد را کنترل کنند نیازمند آداپتور خواهند بود.

مولفه ‌های آداپتور جریان و ولتاژ خروجى

ولتاژ خروجی

آداپتورها مى توانند بعد از دریافت ولتاژ ۱۱۰ ولت تا ۲۴۰ ولت آن را تبدیل به ولتاژ خروجی از ۳ تا ۴۸ ولت کنند. به طور مثال باید از آداپتور های ۳ ولت، ۶ ولت، ۷٫۵ ولت، ۹ ولت، ۱۲ ولت، ولت۱۴، ١٨ولت، ۲۴ ولت، ۳۶ ولت و ۴۸ ولت نام برد. ميزان ولتاژ خروجی بستگی به دستگاهى دارد كه قرار است از اين آداپتور استفاده كند.

در زير به چند مورد اشاره مي كنيم:

سيستم هاى امنيتى، دوربین‌ های مداربسته، انواع مودم، سیستم هاى صوتی و آمپلی فایر و…/ انواع آداپتور ۵ ولت و ۹ ولت.

در مبحث رباتیک از آداپتور های ۶ ولت و ۹ ولت

در مانیتورهای مدل هاى ال جی و سامسونگ … از آداپتور های ۱۴ ولت و…

شدت جریان

میزان شدت جریان خروجی از اهمیت بالايى برخوردار است. هر دستگاهى يک ميزان معين نياز به شدت جريان دارد و هر آداپتورى يک آمپر يا شدت جريان ماكسيممى دارد. آمپر آداپتورها می توانند از ۳۰۰ میلی آمپر باشند تا ۱۲ آمپر. این مسئله بستگی دارد به میزان مصرف و شدت جریانی که دستگاه نیاز دارد.

ولی شدت جریان را می ‌توانيد کمی بالا تر هم در نظر بگيريد و بهتر است که آمپر منبع تغذیه را حتی به قصد بالاتر مد نظر بگیرید كه كاهش شدت جريان در آداپتورهاى سوئيچينگ تاثيرى بر عمر مفيد دستگاه و منبع تغذيه نداشته باشد. بيشتر دستگاه ها به جز آن هايى كه شارژ مى شوند و حساس هستند اگر آمپر يا شدت جريان بالاتر از حد مجاز مورد نيازشان باشد فقط به اندازه كه نياز دارن جريان مى كشند و مشكلي پيش نمی آید.

آداپتور هاى سوئيچينگ در استفاده دراز مدت مقدارى افت آمپر دارند (حدودا بين ١٠ تا ٣٠ درصد) بالاتر در نظر گرفتن آمپر به بيشتر دستگاه ها آسيبى نمى زند.

اندازه و نوع فیش

برق خروجی به وسيله فیش نری به دستگاه های گوناگون که ورودی مادگی آداپتور دارند وارد می شوند. مثلا ورودی دستگاه دارای فیش آداپتور معمولی استاندارد ١يا ٢ میلی متری است یا مثلا اندازه بزرگ يا كوچكتری دارد. بعضى از آداپتورها برخلاف حالت استاندارد منفی وسط هستند که باید با به آن توجه کرد.

مقاله آموزشی: آشنایی با ال ای دی رشد گیاه

ویژگی‌ های فنی در آداپتورها

مهم ترین پارامترهایی که در خرید و تهیه آداپتور باید به آن‌ ها توجه کرد شدت جریان و ولتاژ خروجی است. معمولا این اطلاعات در بخش Input (فیش مادگی آداپتور ورودی دستگاه) یا روی آداپتور پیشین دستگاه درج شده است.

ولتاژ خروجی:

ممکن است هر دستگاه حساس الکترونیکی، ولتاژ ورودی بین 3V تا 48V داشته باشد. به طور مثال آداپتورهای 5 ولت، 12 ولت و 24 ولت از پر کاربرد ترین منابع تغذیه هستند که به ترتیب معمولا برای گوشی های موبایل و تبلت (معمولا آداپتور 5 ولت 2 امپر)، ال ای دی نواری و شاخه ای (معمولا آداپتور 12 ولت 5 آمپر به بالا بسته به متراژ LED ) و صوتی و تصویری و روشنایی و نورپردازی بیرونی ساختمان و دستگاه ‌های آزمایشگاهی (آداپتور 24 ولت 2 امپر به بالا..) استفاده می شوند.

شدت جریان آمپر:

هر آداپتور ممکن است نیاز به شدت جریان یا آمپری بین 300 میلی آمپر تا 12 آمپر داشته باشد. این مسئله دارای اهمیت است و هر دستگاه نیاز میزانی مشخص از آمپر و شدت جریان دارد. شدت جریان اگر دقیق در نظر گرفته شود بهتر است ولی در بیشتر مواقع آمپر یا شدت جریان می تواند بالاتر از میان درج شده باشد و آسیبی به دستگاه وارد نشود.

تفاوت آداپتورهای سوئیچینگ و ترانسی

• به صورت کلی آداپتورهای سوئیچینگ وزن و اندازه کمتری در برابر آداپتورها ترانسی دارند. دلیل این کار حذف ترانسفورماتور فرکانس پایین است که باعث می شود دمای کمتری تولید شود.

• آداپتورهای سوئیچینگ از نظر عملکرد در زمینه ولتاژ بهتر هستند و ولتاژ دقیق ‌تر و پایدار تری را ارائه می دهند. (ترانس ها با تغییر ولتاژ برق شهری ولتاژی متفاوت را ارائه می دهند)

• تغذیه سوئیچینگ ‌ها بازده بالاتر و توان مصرفی کمتری دارند. چون تنها در ناحیه قطع و اشباع کارکرد دارند (در زمان قطع جریان گذر کنند بسیار اندک است و در حالت اشباع افت ولتاژ بسیار ناچیز است)

• منابع تغذیه ترانسی شدت جریان دقیق‌ تر یا کاهش آمپر کمتری را به کاربر ارائه می دهند.

• قیمت ترانس ها بالاتر از آداپتورها است.

• ترانس ها بازده انرژی کمتری در برابر سوئیچینگ ها دارند (راندمان سوئیچینگ ها معمولا بالاتر از 87% است)

برتری آداپتورها نسبت به دیگر منابع تغذیه

آداپتور در برابر دیگر منابع تغذیه برتری ‌هایی دارد. در حال حاضر روی دستگاه‌ های مختلف مثل انواع گوشی تلفن، ال ای دی نواری، آمپلی ‌فایر، برد فلش خور، مودمADSL ، پرینتر، لپ‌تاپ، کارتخوان، مبدل ‌های صوتی و تصویری مثل مبدل VGA به AV، مبدل AV به VGA، مبدل HDMI به AV، اسپیکر، و… استفاده می ‌شود. دلیل‌ های این حجم استفاده گسترده به صورت زیر است:

امنیت جانی:

شمار زیادی از این ابزار ولتاژ پایین دارند و در می‌توان بدون نگرانی از خطر برق گرفتگی توسط کاربران عادی و خانگی از آن استفاده کرد و نگرانی از برق‌ گرفتگی از سمت خروجی آداپتور یعنی فیش نری آداپتور نداشت. کیت الکترونیکی درون دستگاه با یک پوشش پلاستیکی عایق پوشیده شده است.

وزن و اندازه کوچک:

آداپتورها به خاطر وزن و اندازه بسیار کمتر در برابر دیگر منابع تغذیه محبوب ‌تر هستند و به راحتی می ‌توان آن ‌ها را جا به ‌جا کرد. این دسته به دلیل استفاده از فرکانس های بالاتر در تبدیل ولتاژ قیمت ارزان‌ تری دارند.

جایگزینی آسان:

تعویض این منبع تغذیه نیازمند تعمیر و باز شدن کل دستگاه و تعویض با استفاده از هویه و … است. ولی اگر آداپتور یک دستگاه بسوزد یا دچار مشکل شود بسیار ساده با خرید یک آداپتور جدید می توان آن را جایگزین کرد.

مقاله آموزشی: تابلو چلنیوم چیست

معایب آداپتورهای سوئیچینگ

آداپتورهای سوئیچینگ به خاطر اینکه پیچیدگی زیادی دارند امکان تداخل الکترومغناطیسی و تولید موجک (ریپل) در فرکانس سوئیچینگ و هارمونیک ها در آن ها وجود دارد و در انواع آداپتورهای ارزان قیمت و با کیفیت پایین این موارد می تواند ایجاد نویز الکتریکی کند. این نویز سوئیچینگ به درون شبکه‌ ی برق شهری رخنه کرده و باعث ایجاد تداخل با دیگر دستگاه‌ ها و وسایل صوتی و تصویری که به همان سیم فاز متصل هستند می شود.

منبع تغذیه سوئیچینگی که دارای تصحیح ضریب توان نباشد می تواند پیچیدگی هارمونیک تولید کند. ایجاد سر و صداهای ریز و داغ شدن بعضی از انواع آداپتور یک از ضعف های آداپتورهای سوئیچینگ است.

معرفی انواع آداپتور

آداپتورهای دیواری:

توان این دسته از منابع تغذیه پایین است و مستقیم و بدون واسطه به پریز برق شهری متصل می شوند. شاید توان حداکثر توان تولید شده این دسته را 20 وات در نظر گرفت. بیشتر شارژرها و دستگاه های قابل حمل پرتابل از این دسته از منابع تغذیه استفاده می کنند. این دسته روکش عایق کامل پلاستیکی و معمولا به رنگ مشکی دارند.

آداپتورهای رومیزی:

این دسته را گاهی آداپتور بین راهی یا دو طرف سیم می گویند. از پر کاربرد ترین موارد هستند و به واسطه یک سیم برق رادیویی دو شیار به پریز برق متصل می شوند. یعنی در یک سر خود آداپتور با سوکت مادگی رادیویی و در سر دیگر یک سیم و فیش نری آداپتور دارد. باید سر نری سوکت رادیویی کابل برق را به ورودی آداپتور و دوشاخه کابل برق را به پریز متصل کرد.

حداکثر توان خروجی این دسته 100 وات است. روشنایی ‌ها و ال ای دی ها، دستگاه‌ های آزمایشگاهی، صوتی و تصویری، مانیتور و لپ‌تاپ و .. همگی معمولا از این دسته استفاده می کنند.

آداپتورهای صنعتی:

این دسته را منبع تغذیه صنعتی سوئیچینگ یا پور صنعتی می گویند. انواع آداپتور صنعتی معمولا دارای روکش پلاستیکی عایق نیست و دارای یک روکش و بدنه فلزی مشبک است که می تواند جریان هوا را به درون راه داده و دستگاه را خنک کند و طول عمر دستگاه را افزایش دهد.

ولی از طرفی منبع تغذیه صنعتی سوئیچینگ در برابر رطوبت و آب و … مصونیت ندارد و باید حتما در جای خشک به‌ کار گرفته شود. این دسته می تواند دارای شدت جریان بسیار بالاتر بوده و بازده انرژی بالاتری را ارائه دهد.

آداپتور (منبع تغذیه) دوربین مدار بسته

سیستم های دوربین مداربسته به صورتی طراحی شده که با ولتاژ ۱۲ ولت DC کار می کنند و براساس اینکه ولتاژ برق شهری ۲۲۰ ولت AC است نیازمند به یک منبع تغذیه جهت تبدیل ولتاژ ۲۲۰ به ۱۲ ولت هستیم.

در این میان آداپتور یا همان منبع تغذیه وظیفه تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به ۱۲ ولت مورد نیاز دوربین مدار بسته با آمپرهای متفاوت را دارد، دوربین مداربسته های موجود معمول در بازار بیشتر ۱۲ ولت هستند و به تعداد دوربین ها می‌توان از آداپتور هایی با آمپر های ۱، ۲، ۳ ، ۴، ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۳۰، استفاده کرد.

دلایل استفاده از منبع تغذیه بالاتر از آمپر مورد نیاز:

• بالا بردن راندمان منبع تغذیه

• بیشتر شدن عمر مفید منبع تغذیه دوربین مدار بسته

به خاطر نا مرغوب بودن بعضی از منابع تغذیه دوربین‌ های مداربسته موجود در بازار، منبع تغذیه در سیستم های مداربسته با آسیب جدی روبرو می ‌شود. دلیل این کار معمولا، انتخاب منبع تغذیه بدون توجه به کیفیت آن ‌ها و یا آمپراژ پایین تر از استاندارد است.

منبع تغذیه مرکزی یا آداپتور مجزا

از دو روش موقع نصب سیستم مدار بسته در رابطه با نوع منبع تغذیه می توان استفاده کرد:

1)برای هر دوربین مدار بسته به صورت جداگانه یک منبع تغذیه گذاشته شود.

2)برای تمامی دوربین ها از یک منبع تغذیه مشترک (مرکزی) استفاده شود.

مقاله آموزشی: انواع منبع تغذیه سوئیچینگ

آداپتور مرکزی:

مزایا آداپتور مرکزی:

• راندمان و تضمین عمر بالای آداپتور های مرکزی نسبت به آداپتور های تک آمپر متصل به دوربین مدار بسته

• در سیستم سیم کشی دوربین مدار بسته برق انتقالی فقط ۱۲ ولت است و این جلوگیری از خطرهای احتمالی در سیستم دوربین مدار بسته را بسیار کاهش می دهد.

• کار از نظر فیزیکی مرتب و شکیل تر خواهد بود.

• عیب یابی و رفع خرابی در منبع تغذیه دوربین مدار بسته بسیار سریع تر صورت می پذیرد.

• در صورت کنار هم بودن کابل کواکسیال تصویر و کابل برق که تامین کننده برق منبع تغذیه است، هیچ گونه نویزی بر روی تصویر دوربین مدار بسته نمی افتد. ولتاژ DC 12 ولتی هیچگونه جریان القایی در خود ایجاد نمی کند و مثل ولتاژ ۲۲۰ ولت AC نیست.

• هزینه نصب یک آداپتور (منبع تغذیه) مرکزی کمتر و به صرفه تر از نصب تک منبع تغذیه برای هر دوربین مدار بسته است.

معایب آداپتور مرکزی:
• هزینه کابل کشی تا ۲۰ درصد افزایش می یابد. شما نیاز دارید در کنار هر متر از کابل کواکسیال که نصب می شود به همان میزان کابل برق را عبور دهید و این می تواند هزینه کابل کشی شما را افزایش دهد.

• در صورت بروز مشکل برای آداپتور تمامی دوربین ها از کار می افتد که موضوع ریسک شما را چند برابر می کند.

• در صورت استفاده از سیم های غیر استاندارد در سیم کشی در سیستم های دوربین مدار بسته (به طور مثال استفاده از سیم برق آلومینیومی به جای سیم برق مسی) در مسیر های طولانی به خاطر انتقال برق به صورت ۱۲ ولت، افت ولتاژ زیادی اتفاق می افتد که عامل بسیاری از ایرادهای ارسالی به گارانتی دوربین های مدار بسته است؛ به همین خاطر در خرید کابل دوربین مدار بسته باید توجه کنید.

آداپتور مجزا:
مزایا آداپتور مجزا:

با توجه به نزدیکی آداپتور به دوربین، افت ولتاژی بوجود نمی آید و در مسیرهای طولانی بهترین روش استفاده آداپتور به صورت مجزا است.

ریسک پذیری سیستم کاهش پیدا می کند و در صورت خرابی ۱ عدد از آداپتور های دوربین مداربسته تمام سیستم شما تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

به علت قطع برق ۲۲۰ ولت دیگر افت ولتاژی نداریم.

هزینه سیم کشی منبع تغذیه برق دوربین مدار بسته، کاهش می یابد.

معایب آداپتور مجزا:

بهتر است آداپتور تک آمپری با توجه به اینکه عمر بسیار کوتاه تری نسبت به آداپتور های صنعتی دارند کمتر استفاده شود.

در صورت استفاده از کابل های بی کیفیت و نامرغوب برقی در مسیر سیستم دوربین مدار بسته احتمال ایجاد اختلال و در نتیجه داغ شدن آداپتور در آینده بسیار زیاد است.

نصب آن به مراتب سخت ‌تر و زمان‌ گیرتر است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *